Wyszukaj

Reklama

Obsługiwane przez usługę Blogger.
poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Coraz częściej konsultant telefonujący w sprawie oferty pracy dla doświadczonego inżyniera słyszy po drugiej stronie pytanie, jak pracodawcy zapatrują się na częstą zmianę pracy i czy nie jest to źle widziane?

Czy warto często zmieniać pracę? Tak, jednak z zastrzeżeniem, że słowo „często" nie może być jednakowo rozumiane dla każdej grupy zawodowej, jak i dla pracowników z różnym stażem pracy. Wraz z wiekiem wzrasta potrzeba stabilizacji i chęć zajmowania wyższego stanowiska w strukturach organizacji. Jeżeli więc pracodawca poszukuje osoby do pracy, która wymagałaby dużego stażu i kojarzyłaby się ze stabilizacją, chętniej zatrudni kogoś, kto przepracował u swojego byłego pracodawcy co najmniej kilka lat.

Obecna sytuacja na rynku budowlanym skłania firmy do wzmożonych poszukiwań pracowników i „podkupywania" konkurencji najlepszych z nich. Wraz z dobrze rozwijającą się polską gospodarką (i stworzeniem blisko dwóch milionów nowych miejsc pracy) wśród polskich inżynierów wzrosło zainteresowanie zmianą pracodawcy i tylko znikomy odsetek aplikacji wysyłanych do działu Construction & Property firmy Hays Poland stanowią aplikacje osób pozostających be pracy. Oczywiście najpierw należy dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację, aby później rozważyć dobre i złe strony otrzymanych ofert.


Różne podejście
Motywy
Do zmiany pracy inaczej mogą podchodzić osoby rozpoczynające przygodę z rynkiem budowlanym niż doświadczeni inżynierowie poszukujący stabilizacji i prestiżowego stanowiska. Ocenia się, że młode osoby zmieniają pracę raz co 1,5 roku lub 2 lata głównie dlatego, że pracodawca nie spełniał ich oczekiwań, miejsce pracy okazało się nieprzyjazne lub młody człowiek doszedł po prostu do wniosku, że chciałby zajmować się czymś innym. Niestety, z opowieści nie dowiemy się, jak w rzeczywistości wygląda dany zawód i dopiero gdy sarni zaczniemy pracować, zdobędziemy pewność, czy dobrze czujemy się na danym stanowisku i czy właśnie tam chcemy się realizować i specjalizować. Bez wątpienia - aby uniknąć bycia postrzeganym za osobę niedojrzałą emocjonalnie, należy pamiętać, żeby zawodu nie zmieniać zbyt często, a swoją specjalizację określić jak najwcześniej.

Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym musi sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chce zmienić pracę. Czy dlatego, że jest jej źle, czy może dlatego, że w ostatnim roku nie otrzymała podwyżki, a może dlatego, że kolega z pracy złożył wymówienie, ponieważ inna firma zaproponowała mu dwa razy wyższą pensję.
Bez wątpienia pracę zmieniać warto, bo tylko w ten sposób zdobędziemy nowe umiejętności i nabierzemy wiary w siebie.
Obecna sytuacja na rynku budowlanym skłania firmy do wzmożonych poszukiwań pracowników i „podkupywania" konkurencji najlepszych z nich

---
Przeczytaj więcej o szukaniu pracy. Tutaj znajdziesz odpowiedzi związane z Twoją karierą.
Zespół SmakPracy.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Krótkie przypomnienie czym jest i jak powinno być zbudowane Podanie o Pracę. Artykuł dla tych, którzy chcą zaskoczyć pracodawcę i zdobyć przewagę nad innymi kandydatami.
W obecnym świecie niewiele jest ludzi rozumiejących czym tak naprawdę jest podanie o pracę. Nie należy się temu dziwić. Pracodawcy najzwyczajniej w świecie takiego dokumentu nie wymagają od kandydatów . Ciężko byłoby go wtedy nazywać podaniem. Jak sama nazwa - podanie o pracę - daje do zrozumienia jest to pismo składane przez petenta, czyli w tym przypadku osobę poszukującą pracę. Kardynalną różnicą pomiędzy nim a innymi należącymi do tego typu pismami takimi jak CV czy list motywacyjny, jest to że nie jest ono odzewem na ogłoszenie pracodawcy tylko jest własną inicjatywą aplikanta.

Z wyżej wspomnianych cech należy domyślać się, że  podanie o pracę powinno posiadać określoną formę i zawierać standardowe treści. Pożądanym sformułowaniem w tym formalnym podaniu skierowanym bezpośrednio do wymarzonego pracodawcy powinno znaleźć się frazę: podanie o pracę. Poza tym wzród wymaganych pozycji klasyfikują się preambuły teleadresowe osoby ubiegającej się o posadę, a także preambuły jednoznacznie identyfikujące firmę do której przekazujemy podanie. Na zakończenie koniecznie trzeba dodać swój podpis oraz listę dokumentów złożonych razem z podaniem : zwykle są to życiorys oraz dodatkowo  list motywacyjny. Jeśli chodzi o kwestię formalną to powyższe składniki są w zupełności wystarczające. co jednak zawrzeć w treści podania?

O ile chodzi już  o zasadniczą treść podania to teraz będzie już całkiem znacząca swoboda. Trzeba nie zapominać, że podanie o pracę należy traktować jako oficjalne skierowanie się z prośbą o stanowisko, tym samym wszelkie grzecznościowe zwroty jak na przykład: "Proszę o" są przydatne. Kluczowe jest poinformowanie o jaki "stołek" się staramy. Potencjalny pracodawca wypada, żeby wiedział jak widzisz swoją rolę w jego firmie. Poza tym warto zaznaczyć nie rozpisując się za dużo o najważniejszym odbytym szkoleniu lub innych rzeczach, które według Ciebie powinny przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Kończąc trzeba napisać coś o samej firmie oraz o tym dlaczego ubiegasz się o stanowisko właśnie tu. Miej też w poważaniu, by nie rozpisywać się zbytnio. Wątpię, żeby chlebodawca posiadał chrapkę zagłębiać się w przeszło stronicę, oprócz tego interesujące go najbardziej dane winien wyszukać w załączonym Curriculum Vitae lub liście motywacyjnym. Sądzę, że optymalną ilością jest tutaj min. pół, a maksimum cała kartka A4.

Jeśli dalej masz niejasność w kwestii wyglądu albo treści owego pisma oraz raczej jesteś w poniższym problemie niezbyt pewny to zalecam odszukać WZÓR PODANIA I PRACĘ w Necie. Nie powinno to sprawiać wielkiego kłopotu, albowiem istnieje co najmniej kilkanaście witryn www dedykowanych owemu problemowi. Przede wszystkim jednak nie wolno podchodzić lekkomyślnie do kwestii podania, współcześnie na giełdzie pracy nie jest kolorowo  stąd należy zmagać się o swoje, więc jeśli już postanowiłeś przesłać podanie o pracę to dołóż wszelkich starań żeby porwać swoich chlebodawców, twój zainwestowany czas i trud faktycznie się opłacą. Pozostaje mi wyłącznie każdemu szukającemu wymarzonej pracy życzyć powodzenia w pisaniu podania oraz w znalezieniu uczciwych oraz odpowiednich chlebodawców, oferujących godziwe warunki zatrudnienia.

---
Szukasz Cv po angielsku, sprawdź jak napisać cv.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Produktywność pracy jest dlatego ważna, ponieważ wprowadzając proste sposoby, możemy wytworzyć o wiele więcej, niż pracując sposobami, które sabotują nasz umysł … zapał … i chęci.

Właściwe i zdrowe podejście do swoich obowiązków może zapewnić ci wykonanie WIĘKSZEJ ilości obowiązków w krótszym okresie czasu.

Większość guru będzie ci mówiło, że w produktywności chodzi po prostu o właściwy system pracy. Wiesz, musisz sobie ułożyć zadania od najważniejszego do najmniej ważnego, zapisywać wykonane czynności, robić listę rzeczy do wykonania, wypełnić kalendarz i tak dalej.

Szczerze? Nie są to rzeczy, od których powinieneś zaczynać, gdy chodzi o produktywność pracy. No dobra. Od czego więc powinieneś zacząć?

Ano od tego, Czytelniku (lub Czytelniczko) … aby lubić to, co robisz! Zaskoczony? Niepotrzebnie. (Zaraz podam ci 7 powodów, dlaczego radość wływa na produktywność pracy).

Otóż kiedy robisz coś, czego nie lubisz, czy możesz produktywnie wykonywać to zadanie? Kiedy zajmujesz się czymś, co nie sprawia ci radości … czy pomogą wtedy jakkolwiek techniki wyznaczania celów, zarządzania kalendarzem lub układanie zadań od najważniejszego do najmniej? Oj nie wydaje mi się. Spróbuj. Ja przez to przechodził. Mocna lekcja.

Pierwszym i podstawowym kluczem do produktywności w pracy jest po prostu zdrowa RADOŚĆ z tego, co się robi!

Bycie szczęśliwym podczas wykonywania określonych czynności zawodowych. Praca idzie wówczas nie tylko lekko, lecz również skutecznie … czas się nie dłuży … nie narzekasz i nie zrażasz dzięki temu do siebie kolegów i koleżanek … radość.

ŻADEN system lub metodologia organizacji pracy nie pomogą ci w twoim życiu zawodowym … w wykonywania twojej pracy, zadań i obowiązków niż właśnie radość z tego, co robisz.

Ale hej! Nie odrzucaj tych wszystkich metod organizacji pracy, o których mówią guru od rozwoju osobistego i wolnego life stylu. To wspaniałe narzędzia, z których oczywiście powinieneś korzystać … lecz nie zaczynaj od nich, dopóki nie zadbasz o kluczowy czynnik, jakim jest wspomniana radość z tego, co robisz zawodowo.

A oto 7 głównych powodów, dla których radość z wykonywanej pracy jest wzmacniaczem produktywności NUMER JEDEN:

1: Szczęśliwi ludzie lepiej współpracują z innymi. Możesz być pewien, że twoi koledzy i koleżanki z pracy będą o wiele chętniej z tobą pracowali … pomagali ci … jeżeli będą czuli się w twoim towarzystwie lepiej niż w towarzystwie ponuraków.
Jak wiadomo, relacje ze współpracownikami są ważnym elementem, wpływającym na produktywność całego zespołu.

2: Szczęśliwi ludzie są bardziej kreatywni. Kreatywność jest tym, co napędzało Mozarta, Edisona, Einsteina i innych geniuszy. Ludzie, którzy w swojej pracy potrafią zrobić więcej niż należy do ich obowiązków … są ludźmi sukcesu.

Zwykle to właśnie pomysłowe osoby z całego zespołu mają większe szanse na awans lub dodatkowe premie za dobry wpływ na całokształt firmy.

Kreatywność nie dochodzi do głosu w przypadku osób zniechęconych do pracy, zmęczonych i nieszczęśliwych. Bramy kreatywności, której źródło istnieje w podświadomości otwierają się, kiedy umysł jest spokojny, a ciało zrelaksowane. Dopóki nie będziesz szczęśliwy, dopóty twoje ciało pozostaje pod napięciem, a ty żyjesz w stresie (mniejszym lub większym).

Pewien naukowiec stwierdził kiedyś, że gdy ludzie są danego dnia szczęśliwi i bije z nich radość, istnieją zdecydowanie większe szanse, że wpadną oni na genialne pomysły, koncepcje, idee. Nawet, jeżeli następnego dnia ten stan się nie utrzyma, to jest to dzień, w którym również mają potencjał geniuszu, ponieważ następuje tzw. proces inkubacji, który kończy się zwykle właśnie następnego dnia.

3: Szczęśliwi ludzie rozwiązują problemy, zamiast narzekać. Kiedy nie lubisz swojej pracy, nawet mały pagórek wydaje się wielką górą. Masz tendencję do robienia wideł z igieł. Do narzekania. Kiedy jesteś natomiast szczęśliwy, po prostu rozwiązujesz problemy — zarówno małe, jak i duże, ponieważ wiesz, że to jest twoim zadaniem.

Nikt nie potrzebuje ludzi, stwarzających problemy. Wszyscy potrzebują ludzi potrafiących je rozwiązywać.

4: Szczęśliwi ludzie mają więcej energii i zapału. Całkiem jasna sprawa. Kiedy nie masz energii, nie możesz skutecznie wykonywać swoich obowiązków. Wizja potrójnego zestawu zmęczonego człowieka (piwo, pilot, telewizor) skutecznie niweczy cały zapał i ochotę.

5: Szczęśliwi ludzie są bardziej optymistyczni. Jak wykazały badania, ludzie szczęśliwi osiągają o wiele lepsze rezultaty niż ludzie pesymistyczni. Wiesz, zawsze masz wybór, w jaki sposób myślisz o sobie. Jak mawiał Henry Ford: „Jeżeli myślisz, że coś możesz lub że czegoś nie możesz, w obu przypadkach masz absolutną rację.”

6: Szczęśliwi ludzie są bardziej zmotywowani do działania. Mniej motywacji równa się mniejsza produktywność. Więcej motywacji równa się większa produktywność. Jedyny naprawdę skuteczny sposób, aby być bardziej zmotywowanym to bycie szczęśliwym człowiekiem i lubienie tego, co się robi.

7: Szczęśliwi ludzie są zdrowsi psychicznie i fizycznie. To jasne, że złe samopoczucie, spowodowane kiepskim zdrowiem jest pierwszorzędnym zabójcą produktywności w pracy i w tym, co się robi.

Istnieje wyraźne połączenie między byciem szczęśliwym oraz lubieniem tego, co się robi … a produktywnością pracy! Jest to temat, któremu z pewnością warto przyjrzeć się nieco bliżej...

---
POZNAJ 5 prawdopodobnie największych sekretów
produktywności w życiu zawodowym i prywatnym.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Studenci, starsi, maturzyści, kobiety i mężczyźni  - tysiące ludzi co roku opuszcza nasz kraj, aby pracować i zarabiać pieniądze, jakich nie przyszło zarabiać im w Polsce.

Praca_sezonowa_zabrac_1066016

Wiele osób wyjeżdża z Polski w poszukiwaniu pracy, partnera życiowego i w ogóle lepszego jutra w zagranicznym świecie. Tysiące ludzi, rok w rok, udaje się do Irlandii, Niemczech, chociaż najbardziej popularna jest praca w Anglii. Co prawda, za granicą, Polaków czekają zbiory warzyw i owoców, budowy i zmywaki, ale za stawki, które u nas zgarniają prezesi małych firm. Po za tym, zmywak może stanowić tylko początek, źródło utrzymania na stracie swojej wielkiej zagranicznej bajki. Przecież można nauczyć się języka obcego, uczęszczać do jakieś tamtejszej szkoły, zrobić kursy i krok po kroku zdobywać ten zagraniczny świat.

Niestety, tak się porobiło (samo nie nie porobiło, więc kto jest winny?), że w Polsce nie ma za bardzo czego szukać. Absolwenci studiów, nawet tych najlepszych uczelni, ze znalezieniem pracy mają problemy, a nawet jak nie mają, to i tak mają, bo najczęściej zarabiają 1200 - 1500 zł. Przecież na budowie można więcej zarobić. A jak mi się zapytacie, dlaczego np. ja nie pracuje na budowie, to odpowiem, że jestem kobietą i najzwyczajniej w świecie, żaden majster czy inny kierownik mnie na tą budowę nie puści, choćbym nie wiadomo jak chciała.

W polskich studentach drzemie niesamowity potencjał intelektualny i możliwości, jednak brak pracy lub zadziwiająco śmieszne stawki u nas w kraju, powodują, że ten potencjał często wykorzystywany jest do mycia irlandzkich naczyń albo zrywania włoskich winogron. Są tacy, co im się uda. Przykładem są informatycy, którzy na całym świecie są cenieni. Szkoda, że Polska nie umie tego wykorzystać, bo gdyby pozbierać do kupy najlepszych informatyków, można by stworzyć jakąś potęgę technologiczno–informatyczną i ci nasi polscy informatycy, mogli by władać całym światem za pomocą komputera. A póki co, większość z nich pracuje dla różnych firm i firemek, w sumie za dobre pieniądze.

Narzekania tego jeszcze nie dość, a tym razem doczepię się do cen. Przy marnych polskich zarobkach, ceny wciąż rosną. Benzyna dziś kosztuje 5, dobry chleb min. 2,5, najzwyklejsza (ale dobra!) bułka około 60 gr, cukier ponad 4 zł. Ja już nie mówię o maśle, warzywach, czy czekoladzie. Człowiek raz pójdzie do sklepu, zakupy na parę dni zrobi i połowy wypłaty nie ma.

Prywatyzacja firm publicznych przyczynia się do masowych zwolnień. A powiedzmy, pan Gieniu, i pani Basia, pracowali 30 lat na taśmie, przy produkcji, dżemów i konfitur,. Oboje są jedynymi żywicielami rodziny. Nagle, pani Basia na 5 lat przed odejściem na emeryturę zostaje zwolniona, pan Gieniu również, jemu do emerytury brakuje 8 lat. Co prawda, dostają odprawę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, na te trzy następne miesiące starczy, ale co dalej?! Fabryka dżemów i konfitur to jedyne przedsiębiorstwo w promieniu 60 km, zresztą, w Polsce i tak nikt nie zatrudnia ludzie na moment przed emeryturą. A tu niedługo święta, urodziny starszej córki, a młodszy syn wymaga leczenia farmakologicznego. Wyjazd za granicę stanowi najlepsze rozwiązanie.

Nie ma co się dziwić, że tyle Polaków ucieka z kraju. To, co oferuje nam zagranica w porównaniu z tym, co oferuje nam nasz własny kraj, jest niesamowicie kuszące, nawet za cenę pracy zwykłego tzw. "robola".

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Od jakiegoś czasu praca tymczasowa, za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, staje się coraz bardziej popularna wśród pracodawców. Niestety pracownicy nie zawsze są równie ochoczo do niej nastawieni. Poniżej przedstawiono najczęściej pojawiające się wady i zalety pracy tymczasowej.

Zalety dla pracownika wynikające z pracy tymczasowej

Praca tymczasowa w coraz większym stopniu (ilość pracowników) i zakresie (rodzaje prac) zwiększa szanse pracowników tymczasowych na późniejszy pełen etat w firmie, w której byli zatrudnieni tymczasowo. Obecnie w Polsce co piąty pracownik, czyli blisko aż 20% pracowników tymczasowych, znajduje stałe zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy tymczasowego.

Zaletą pracy tymczasowej jest jej pewna elastyczność – można pracować w różnym wymiarze godzin
Dużą zaletą zwłaszcza dla młodych osób (np. studentów), które dopiero zaczynają karierę lub chcą dorobić na wakacje, jest szansa zdobycia cennego doświadczenia zawodowego również w renomowanych firmach jak np. Coca-Cola. Co często, w normalnym trybie rekrutacji, byłoby niemożliwe.

Wady dla pracownika wynikające z pracy tymczasowej

Jedną z najważniejszych wad jest brak gwarancji stałego zatrudnienia, etatu.
Kolejna wada to niewątpliwie brak niektórych praw pracowniczych takich, jak np. urlopy
Dla pracownika jest to w pewnym sensie życie w niepewności finansowej. Uzyskiwane zarobki są pomniejszone o prowizję dla agencji pracy, zazwyczaj nie ma premii, nie ma też trzynastek

Zalety dla pracodawcy wynikające z pracy tymczasowej

Do podstawowych zalet niewątpliwie należą niższe koszty pozapłacowe dla pracodawcy (brak części składek i podatków) – strona administracyjna, czyli wypłata pensji, odprowadzanie podatku i składek ZUS zajmuje się agencja pracy tymczasowej

Kolejna zaleta to optymalizacja zatrudnienia polegająca na ograniczeniu „biurokracji” i dużej elastyczności w zakresie współpracy z pracownikiem. Przejawia się to m.in. poprzez bieżącą, ułatwioną regulację ilości pracowników w miarę potrzeb; brak potrzeby szkoleń – agencja pracy sama szkoli pracowników i ponosi związane z tym koszty; podobnie jest w kwestii rekrutacji – niemal całość tych działań leży po stronie agencji.

Wady dla pracodawcy wynikające z pracy tymczasowej

Jedną z istotnych wad pozyskiwania pracowników za pośrednictwem agencji pracy są rosnące ceny tych agencji za wynajem pracowników.

Wspólne wady

Do wspólnych wad dotykających zarówno pracowników, jak i pracodawców należy możliwość zatrudnienia pracownika w firmie dopiero po wygaśnięciu umowy agencyjnej.
Kolejna wadą są coraz powszechniejsze klauzule, jakie umieszcza agencja pracy, że nawet po wygaśnięciu umowy agencyjnej pracodawca nie może zatrudnić danego pracownika bez pośrednictwa danej agencji.

Jak widać, praca za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej ma zarówno dobre jak i złe strony. Ale ostatecznie o jej podjęciu decydują również inne czynniki jak np. sytuacja życiowa.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Translate

Popularne posty

Obserwatorzy